Włącznik schodowy Ospel to produkt, w który zdecydowanie warto się wyposażyć, jeśli chcesz sterować oświetleniem z kilku miejsc. Zgodnie z nazwą takie włączniki najczęściej montuje się przy schodach, ale nie jest to jedyna opcja. Przejrzyj dostępne w tej kategorii produkty firm Ospel Aria i Karlik Mini i znajdź dla siebie idealne włączniki. 

Łączniki schodowe

Włącznik schodowy Ospel — do czego służy?

Włączniki schodowe Ospel, które znajdziesz w naszej ofercie, służą do sterowania oświetleniem z kilku punktów. Najczęściej montuje się je przy schodach — na początku i końcu ich biegu. Dzięki temu jedno źródło światła można włączać i wyłączać z dwóch miejsc — na przykład z parteru i pierwszego piętra. 

To duża wygoda, a także oszczędność czasu i redukcja kosztów związanych z rachunkami za prąd, ponieważ światło można wygodnie wyłączać z obu stron schodów. Włącznik schodowy to także większe bezpieczeństwo. Poruszanie się po schodach w ciemności może prowadzić do groźnych upadków. Dzięki włącznikom schodowym takich marek, jak Ospel czy Karlik, możesz oświetlić schody jeszcze przed wejściem na stopnie — niezależnie od tego, z której strony do nich podchodzisz.

Tego typu włączniki sprawdzą się nie tylko na schodach, ale także:

  • w długich korytarzach,
  • na tarasach,
  • w przestronnych salonach, jadalniach i holach.

Stosuje się je zarówno w domach prywatnych, jak i obiektach użytkowych.

Jak działa włącznik schodowy i czym różni się od zwykłego?

Główna różnica polega na tym, że zwykły włącznik steruje źródłem światła na zasadzie 0-1. Jeśli przycisk jest ustawiony w pozycji 0, lampa jest wyłączona. Natomiast ustawienie go w pozycji 1 włącza oświetlenie. Jeden element obsługuje jedną lampę lub kilka naraz.

W przypadku włączników schodowych jedna lampa jest sterowana z co najmniej dwóch punktów w domu. Pozycja przycisków nie jest zatem na stałe przypisana do konkretnych funkcji. Wystarczy ją zmienić (niezależnie od tego, czy akurat była to pozycja 0, czy 1), aby włączyć lub wyłączyć światło.

Włącznik schodowy podwójny Ospel i inne warianty

Największą popularnością cieszą się włączniki schodowe pojedyncze. Są one wyposażone w jeden przycisk, który umożliwia włączanie i wyłączanie oświetlenia w obrębie jednego obwodu. W naszej ofercie znajdziesz jednak również włącznik schodowy podwójny Ospel. Pozwala on na połączenie dwóch niezależnych obwodów oświetleniowych z jednego zasilania. Jeśli Twoje potrzeby są większe, możesz także zdecydować się na włącznik schodowy potrójny. Warto również zwrócić uwagę na włącznik schodowy z podświetleniem. Zwiększa on wygodę i bezpieczeństwo użytkowania — można bez trudu odnaleźć go nawet w ciemności.

O rozmieszczeniu włączników warto pomyśleć już na etapie projektowania domu. Tego rodzaju instalację elektryczną montuje się, gdy budynek jest jeszcze w stanie surowym.

Jak podłączyć włącznik schodowy?

Włącznik schodowy z podświetleniem lub bez musi być połączony z drugim włącznikiem dwoma przewodami elektrycznymi. Pierwszy z nich jest doprowadzony do fazy za pomocą przewodu (oznaczony jest literą L, a kabel jest koloru brązowego lub czarnego). Do drugiego należy podłączyć wybrane źródła światła przewodem neutralnym (niebieski i oznaczony literą N) oraz ochronnym (zielony, oznaczony jako PE). Najlepiej zlecić takie zadanie wykwalifikowanemu elektrykowi.

Czy można podłączyć włącznik schodowy jako zwykły? Tak, takie rozwiązanie stosuje się np. wtedy, gdy w przyszłości może zajść potrzeba sterowania oświetleniem z dwóch lub kilku miejsc.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium