Gniazdo siłowe różni się od zwykłych gniazd wyglądem i budową. Posiada 4 lub 5 otworów i dodatkowo mocowane jest z klapką - jest to szczególnie przydatne w zabrudzonych garażach lub w pomieszczeniach narażonych na wilgoć. W naszej ofercie można znaleźć gniazda 32A lub 16A sprawdzonych marek. Dzięki temu masz pewność niezawodności i bezpieczeństwa produktu.

Gniazda siłowe i przenośne

Co to jest gniazdo siłowe?

Gniazdo siłowe to gniazdo, które umożliwia korzystanie z dostępnej trójfazowej instalacji i zasilanie odbiorników prądem trójfazowym. Gniazda siłowe dostępne są w kilku wariantach. Można montować je jako stały element osprzętu elektrycznego. Coraz częściej stosuje się je do zasilania urządzeń grzewczych w domach i mieszkaniach. Stanowią ważny element instalacji elektrycznej w mieszkaniach, garażach i warsztatach. Są szeroko wykorzystywane w przemysłowych instalacjach zasilających.

Rodzaje gniazd siłowych

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzajów gniazd trójfazowych. Gniazda siłowe różnią się między sobą przeznaczeniem, budową i parametrami technicznymi. W naszym sklepie kupisz:

  • gniazda siłowe przystosowane do pracy z prądem znamionowym 16 lub 32 A,
  • gniazda różniące się sposobem montażu – stałe, przenośne i tablicowe,
  • gniazda siłowe różniące się ilością zacisków – 4- i 5-pinowe.

Dobierając gniazdo do swoich potrzeb:

  • trzeba sprawdzić parametry zabezpieczenia i parametry odbiorników, które mają być zasilane;
  • sprawdzić ilość pinów (złączy) – gniazdo powinno pasować do wtyków w urządzeniach zasilanych prądem trójfazowym, z których zamierzamy korzystać. W przypadku nowych instalacji zaleca się układanie trójfazowych obwodów zasilających, wyposażonych w przewody 5-żyłowe, i stosowanie 5-pinowych gniazd, chociaż w użyciu są cały czas gniazda i wtyki 4-pinowe;
  • należy wybrać sposób montażu gniazda siłowego.

Różnice między gniazdami siłowymi stałymi, przenośnymi i tablicowymi

Kupując gniazdo, warto zwrócić uwagę na jego budowę – tak, aby dobrać odpowiedni rodzaj gniazda siłowego do swoich potrzeb.

  • Siłowe gniazda stałe – to gniazda natynkowe przeznaczone do montażu (na stałe) na warstwie wykończeniowej. Gniazda siłowe do montażu na stałe wyraźnie różnią się od gniazd jednofazowych i pozostałych elementów osprzętu elektrycznego, jaki stosuje się we wnętrzach. Są lepiej zabezpieczone przed wnikaniem wilgoci i zanieczyszczeń. W większości przypadków są wyposażone w bryzgoszczelną klapkę zabezpieczającą. Ze względów bezpieczeństwa ich budowa wymusza montaż w określonej pozycji. Zazwyczaj są oferowane w kolorze czerwonym, a wszystko po to, aby użytkownicy mogli łatwo zidentyfikować gniazdo trójfazowe.
  • Siłowe gniazdo przenośne – to rozwiązanie, które umożliwia korzystanie z zasilania sieciowego, zanim będzie można zamontować gniazdo stałe. Gniazda przenośne można wykorzystać do zrobienia przedłużacza lub przejściówki z 4 na 5 pinów oraz 32 na 16 A.
  • Siłowe gniazda tablicowe – to rozwiązanie szeroko stosowane w instalacjach i maszynach przemysłowych, w trójfazowych agregatach prądotwórczych oraz tymczasowych rozdzielniach budowlanych RB, czyli tzw. erbetkach.

Jak podłączyć gniazdo siłowe?

Gniazdo siłowe należy podłączyć zgodnie z oznaczeniem pinów, które jest widoczne po demontażu obudowy gniazda. Do pinów L1, L2, L3 podłącza się brązowe i czarne lub szare przewody fazowe. W gniazdach 4-pinowych do zacisku oznaczonego PE podłącza się żółto-zielony przewód ochronny. W gniazdach 5-pinowych dodatkowy (neutralny) niebieski przewód podłącza się do zacisku N.

Bestsellery
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium