Tulejki kablowe do przewodów elektrycznych to bezpieczny element zabezpieczający i nadający trwałość połączeń kabli i przewodów. Stanowią izolację termiczną (wykonaną z poliamidu) żył i izolacji przewodów w przypadku lutowania.

Tulejki kablowe

Jakie tulejki wybrać do kabli?

Kupując miedziane końcówki tulejkowe do kabli, trzeba pamiętać o tym, że tulejka powinna być dopasowana do wielkości pola przekroju przewodu w taki sposób, aby można było wsunąć w nią żyłę i zacisnąć – tworząc solidne połączenie.

Miedziane tulejki kablowe dostępne są w dwóch wariantach – bez izolacji i z izolacją. Chętniej wybierane są te drugie modele. Kolor izolacji odpowiada przekrojowi żyły przewodu, do którego jest przeznaczona tulejka.

Do czego służy tulejka kablowa?

Tulejka kablowa służy do odpowiedniego przygotowania końcówek przewodów elastycznych, aby można je było podłączyć do zacisków śrubowych lub zaciskowych.

Dzięki tulejom unika się problemów związanych z trwałością i jakością połączenia. Co więcej, w razie potrzeby końcówki zaciskowe do kabli można wykorzystać do łączenia żył przewodów elastycznych.

Po co stosuje się tulejki do przewodów?

Tulejki kablowe stosuje się w celu przygotowania końcówek kabli elastycznych do ich podłączenia w zaciskach złączek, wtyczek, gniazd, łączników, aparatury modułowej i różnego rodzaju urządzeń.

Zaletą końcówek kablowych jest to, że dzięki ich zastosowaniu można uzyskać trwałe i jakościowe połączenie w zaciskach – w wielu przypadkach nawet o lepszych parametrach niż przy łączeniu przewodów z żyłą jednodrutową.

Prawidłowo założona i zaciśnięta końcówka kablowa pozwala na uzyskanie trwałego połączenia o dużej powierzchni styku. Dzieje się tak, ponieważ dość elastyczna tulejka dopasowuje się do kształtu zacisku śrubowego, co zwiększa powierzchnię styku elementów przewodzących.

Jak zakładać tulejki?

Aby założyć tulejkę kablową, należy zdjąć izolację i odsłonić żyłę przewodu na długości nieco krótszej niż mierzy długość wybranej końcówki kablowej. Po odsłonięciu żyły przewodu elastycznego warto się upewnić, czy linka (żyła przewodu) jest prawidłowo skręcona, tak aby można ją było bez problemu wsunąć w tulejkę.

W przypadku łączenia żył przewodu elastycznego w jednej tulei po ich odsłonięciu należy je ze sobą połączyć. W tym celu każdą z żył należy wyprostować, a następnie ułożyć jedna na drugiej i skręcić ze sobą tak, aby utworzyły żyłę (o jak najmniejszym przekroju).

Odsłoniętą żyłę lub splecione ze sobą odsłonięte żyły należy wsunąć do tulejki, której pole, przekrój i średnica wewnętrzna jest zbliżona do przekroju żyły lub splecionych ze sobą żył. Po założeniu końcówki kablowej należy zacisnąć ją zaciskarką do kabli o rozmiarze dopasowanym do rozmiaru tulejki kablowej.

 

Bestsellery
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium