Łączniki krzyżowe to urządzenia, które poprawiają komfort zarządzania oświetleniem w pomieszczeniach. Ich główną funkcją jest sterowanie lampami z kilku miejsc, co przydaje się np. w długich korytarzach czy na klatkach schodowych. W naszej ofercie znajdziesz duży wybór takich produktów. Są to przede wszystkim propozycje od dwóch polskich marek: Ospel i Karlik. Sprawdź, co warto wiedzieć o łącznikach krzyżowych, zwanych też potocznie włącznikami.

Łączniki krzyżowe

Aquant Włącznik krzyżowy IP55 Szary

Aquant Włącznik krzyżowy IP55 Szary
Aquant Włącznik krzyżowy IP55 Szary

Dostępność: > 30

Wysyłka w: 48 godzin

Cena:

37,34 zł

szt.

Aquant Włącznik krzyżowy IP65 Szary

Aquant Włącznik krzyżowy IP65 Szary
Aquant Włącznik krzyżowy IP65 Szary

Dostępność: > 10

Wysyłka w: 48 godzin

Cena:

49,36 zł

szt.

Łączniki krzyżowe — do czego służą?

Włącznik krzyżowy Ospel czy Karlik to produkty, jakie możesz znaleźć w tej kategorii produktowej. Są to niezbędne elementy, jeśli chcesz zarządzać oświetleniem z co najmniej trzech miejsc. Taka potrzeba może zajść np. w przypadku wielopoziomowych klatek schodowych. Jeśli natomiast chcesz sterować lampami tylko z dwóch lokalizacji, wystarczy, że kupisz łącznik schodowy.

Tzw. włączniki krzyżowe umieszcza się pomiędzy schodowymi, w pewien sposób rozszerzając ich działanie. W zależności od rozmiarów instalacji potrzebne może być jedno połączenie krzyżowe lub więcej. To rozwiązanie wykorzt=ystywane w kilkupiętrowych budynkach. Poprawia wygodę sterowania oświetleniem i zapewnia bezpieczeństwo — nie trzeba poruszać się po ciemku, co jest szczególnie niebezpieczne na stromych schodach.

Dzięki temu można również oszczędzać energię elektryczną. Światło nie musi być włączone, jeśli nikt z niego nie korzysta — można wyłączyć je z kilku miejsc, by następnie włączyć je, gdy będzie to potrzebne. Warto jednak pamiętać, że im bardziej rozbudowana jest instalacja, tym trudniej ją zaplanować i zamontować. Włącznik krzyżowy jest niezbędny do sterowania oświetleniem z kilku miejsc, jednak nie będzie on funkcjonował bez połączenia z łącznikiem schodowym.

Włącznik krzyżowy Ospel i Karlik — jak się je montuje?

Aby móc sterować oświetleniem z kilku miejsc, trzeba połączyć obwody elektryczne wychodzące z pierwszego wyłącznika schodowego z zaciskami wejściowymi łącznika krzyżowego. Natomiast jego zaciski wyjściowe łączy się z wejściowymi kolejnego włącznika schodowego. Jest to standardowy sposób połączenia, spotykany w większości instalacji. Można również zastosować włącznik krzyżowy Karlik podwójny.

Produkty Karlik i Ospel – jakość i dobra cena

W naszej ofercie znajdziesz włącznik krzyżowy Karlik oraz Ospel, a także inne produkty tych polskich marek. To firmy z długoletnim doświadczeniem w branży elektroinstalacyjnej. Z ich oferty korzystają nie tylko osoby prywatne, ale także specjaliści w dziedzinie instalatorstwa. Doceniają przede wszystkim wysoką jakość, solidność wykonania i łatwość montażu. Gniazda internetowe Karlik Mini i Ospel Aria to jedne z najpopularniejszych modeli. Atutem tych produktów są atrakcyjne ceny i wysoka jakość wykonania.