Rozdzielnica to niezbędny element wyposażenia każdego domu. Dzięki temu możemy bezpiecznie korzystać z energii elektrycznej. Tablica rozdzielnicza musi posiadać odpowiednią ilość modułów oraz zabezpieczeń takich jak korki oraz bezpieczniki. Jej instalację należy powierzyć doświadczonemu elektrykowi, natomiast elementy domowej rozdzielnicy można zakupić samodzielnie.

Bloki rozdzielcze i rozdzielnice

Różnica między rozdzielnią a rozdzielnicą

Mianem rozdzielni określa się stacje rozdzielcze, w których następuje rozdzielanie energii elektrycznej bez zmiany napięcia. Stosuje się rozdzielnie napowietrzne oraz wnętrzowe. Rozdzielnia to również przestrzeń, budynek, pomieszczenie, w którym znajdują się urządzenia rozdzielcze – rozdzielnice elektryczne z zabezpieczeniami.

Rozdzielnica jest elementem instalacji elektrycznej, który służy do łączenia, przerywania i rozdziału obwodów elektrycznych w budynku lub lokalu. Rozdzielnice stosuje się również na placach budowy i wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba rozdzielenia zasilania na określoną liczbę obwodów.

Czym jest rozdzielnica i blok rozdzielczy?

Rozdzielnica to element instalacji elektrycznej, w którym zamontowane są m.in. bloki rozdzielcze i pozostałe urządzenia aparatury modułowej.

Blok rozdzielczy to element, który można zamontować w rozdzielnicy. W sprzedaży dostępne są bloki o różnej wielkości – mierzonej ilością listew zaciskowych i szerokością bloku (wyliczanej na podstawie liczby modułów).

Rodzaje rozdzielnic

Budowa współczesnych rozdzielnic została ustandaryzowana. Wielkość rozdzielnicy określają jej wymiary zewnętrzne oraz ilość szyn montażowych i ich szerokość mierzona ilością standardowych modułów aparatury modułowej. Jako popularne rodzaje rozdzielnic wskazać można:

  • rozdzielnice w formie zamykanych skrzynek lub szaf do montażu podtynkowego,
  • rozdzielnice w formie skrzynek lub szaf do montażu natynkowego,
  • hermetyczne rozdzielnice natynkowe w formie kompaktowych szafek lub skrzynek,
  • podtynkowe i natynkowe rozdzielnice multimedialne.

W domach, mieszkaniach i innych obiektach stosuje się kompaktowe rozdzielnice o wielkości przystosowanej do montażu aparatury niezbędnej do obsługi instalacji elektrycznej obiektu czy lokalu.

Jak dobrać odpowiedni blok rozdzielczy?

W rozdzielnicach montuje się m.in. bloki rozdzielcze, które dopasowuje się do rozmiaru rozdzielnicy oraz zastosowanego w niej systemu montażu (szyn montażowych). Dobierając blok, trzeba zadbać o to, żeby zmieścił się w rozdzielnicy. Powinien być on także przystosowany do montażu na szynie montażowej, która jest zastosowana w rozdzielnicy oraz umożliwiać rozdzielnie obwodów zgodnie z potrzebami użytkowników instalacji elektrycznej.

Funkcje rozdzielnic

W budynkach mieszkalnych, usługowych, na placach budowy i podczas wydarzeń plenerowych itp. stosuje się zazwyczaj tablicowe rozdzielnice niskiego napięcia na stosunkowo niewielkie prądy do 150 A.

W rozdzielnicy montuje się urządzenia i podzespoły, których funkcjonalność umożliwia łączenie, przerywanie i rozdział obwodów oraz zarządzanie nimi. Rozdzielnica w domu, mieszkaniu lub lokalu może pełnić następujące funkcje:

  • sterownicze – dzięki urządzeniom sterowniczym w formie styczników i przekaźników, regulatorów, sterowników PLC itp., które umożliwiają zasilanie i zarządzanie zasilaniem kolejnych obwodów oraz kontrolę parametrów zasilania;
  • ochronne – za pomocą bezpieczników i wyłączników różnicowo-prądowych itp.;
  • pomiarowe – poprzez aparaty wyposażone w licznik zużycie energii; można zastosować oddzielne liczniki dla każdego z obwodów.

Właściwości bloków rozdzielczych

Blok rozdzielczy to element aparatury modułowej wyposażony w listwy zaciskowe, które umożliwiają łączenie i rozdzielanie obwodów zasilających. Właściwości bloków rozdzielczych muszą być dopasowane do napięcia i prądu znamionowego obwodów, które są rozdzielane. Blok musi być wyposażony w solidne listwy z odpowiednią ilością zacisków o przekrojach, które umożliwią doprowadzenie i bezpieczne rozdzielnie zasilania.

Bestsellery
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium