Czy warto montować gniazda ścienne z portem USB?

Czy warto montować gniazda ścienne z portem USB?

Złącze USB to rodzaj złącza komunikacyjnego, które stosowane jest dzisiaj praktycznie w każdym bezprzewodowym sprzęcie elektronicznym wymagającym ładowania. Możemy zatem powiedzieć, że USB na stałe weszło w nasze życie, ponieważ każdego dnia korzystamy z takich urządzeń jak telefon komórkowy, czy tablet. Tradycyjne ładowarki oprócz kabla z końcówką USB wyposażone są również w adapter sieciowy, który umożliwia ładowanie urządzenia bezpośrednio z gniazda elektrycznego. W przypadku gniazda ściennego z USB adapter sieciowy staje się zbędny.

Gniazda multimedialne USB jako przyszłościowe rozwiązanie

Współczesne negocjacje Parlamentu Europejskiego zmierzają do ograniczenia sprzedaży ładowarek do małych oraz średnich przenośnych urządzeń elektronicznych. Od 2024 r. producenci tychże urządzeń będą mieli zakaz dołączania adapterów sieciowych do sprzedawanego telefonu komórkowego, tabletu, aparatu fotograficznego, słuchawek oraz innych podobnych sprzętów. Ma to na celu ograniczenie produkcji tzw. elektrośmieci i skłonienie konsumentów do korzystania z jednej uniwersalnej ładowarki do ładowania różnych urządzeń elektronicznych.

Odpowiedzią na te zmiany jest właśnie gniazdko ścienne z USB do ładowania, które umożliwia podłączenie kabla USB bezpośrednio do gniazda (z pominięciem adaptera sieciowego) i ładowanie urządzenia. Rozwiązanie tego typu świetnie nadaje się do stosowania w gospodarstwach domowych, biurach, restauracjach, kawiarniach oraz innych placówkach użytku publicznego. Standardowe elektryczne gniazdo USB może być wyposażone w jedno lub dwa złącza USB. Wersje z dwoma złączami USB są bardziej funkcjonalne, gdyż umożliwiają podłączenie i ładowanie dwóch niezależnych urządzeń.

Zalety gniazda USB w ścianie

W tradycyjnych ładowarkach cała elektronika odpowiedzialna za ładowanie urządzenia znajduje się w adapterze sieciowym. Takie rozwiązanie sprawia, że ładowarki te ulegają częstym uszkodzeniom i awariom, gdyż nieustannie są przenoszone z miejsca na miejsce, obijane, a przez to po pewnym czasie odmawiają posłuszeństwa. W przypadku gniazd ściennych z USB elektronika odpowiedzialna za ładowanie urządzenia znajduje się w puszce podtynkowej, w której zamontowane jest gniazdo, dzięki czemu jest stabilnie osadzona. Ładowarki tego typu są odporne również na skoki napięcia.

W przypadku korzystania z podwójnych naściennych gniazd USB możemy ładować dwa niezależne urządzenia jednocześnie. Jeżeli jednak w danym momencie mamy podłączone tylko jedno urządzenie, zostanie ono naładowane w znacznie krótszym czasie z uwagi na większy prąd znamionowy, który nie dzieli się wówczas na dwa urządzenia.

Szeroki asortyment ściennych gniazd z USB sprawia, że każdy użytkownik może wybrać rozwiązanie najbardziej pasujące do wystroju danego wnętrza. Oferowane produkty występują bowiem w różnych wersjach stylistycznych i kolorystycznych. Niewątpliwą zaletą jest również wykonanie części zewnętrznej gniazd z materiałów odpornych na promieniowanie UV. Dzięki takiemu rozwiązaniu gniazda zachowują doskonały wygląd przez długi czas i nie ulegają przebarwieniom w wyniku działania promieni słonecznych.

Montaż gniazda ściennego USB

Instalacja gniazdek elektrycznych z USB jest bardzo prosta i nie wymaga przeprowadzania żadnych skomplikowanych przeróbek. Gniazdo tego typu może być zamontowane w miejscu tradycyjnego gniazda elektrycznego. Podłączenie gniazda ściennego z USB odbywa się za pomocą przewodu fazowego i neutralnego. Po podłączeniu przewodów gniazdo należy przykręcić do ściany za pośrednictwem wkrętów puszki montażowej lub skręcanych łapek, które zaczepiają się we wnęce i gwarantują stabilne osadzenie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium